Kuersetinin Covid Üzerindeki Etkinliği

Son zamanlarda yayınlanan birçok makalede, quercetinin etki mekanizmaları gözden geçirilerek immünolojik yanıtları üzerindeki etkisine odaklanılmıştır. Bunun COVID-19 hastalarındaki etkinliği araştırılmıştır. Araştırmalar, SARS-CoV-2’nin iltihabı yükselttiğini ve NLRP3 iltihabını aktive ettiğini, bunun bir sitokin fırtınasına ve yıkıcı iltihaplanmaya yol açtığını ve COVID-19 hastalarında ALI / ARDS’ye neden olduğunu göstermiştir. Araştırmalarda proinflamatuar sitokinler ve inflamatuar mediyatörler dahil olmak üzere quercetin molekülünün aktif rol aldığı birçok önemli yol, COVID-19’u yönetmek için potansiyel hedefleri olarak tanımlanmıştır. Quercetin, sebze ve meyvelerde en bol bulunan flavonoid türü olan karbonhidrat içermeyen bir bioflavonoiddir. Bileşik, çok çeşitli sağlık, biyolojik, antioksidan, antienflamatuar, bağışıklık sistemi düzenlemesi ve kardiyoprotektif ve nöroprotektif etkilere sahiptir. Quercetinin nöroprotektif etkileri, temel olarak antioksidan kapasitesi ve serbest radikal temizleme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Quercetin takviyesi ile birlikte hastalığa sebep olan biyolojik yolaklar inhibe edilebilir veya sebep olan istenmeyen yan ürünleri ortadan kaldırılabilir. Quercetinin etkinliği üzerine çok farklı çalışmalar yürütülmüştür. Kesin sonuçları aşağıdaki gibidir: COVİD-19’un inflamatuvar yanıtı göz önüne alınarak quercetinin antiinflamatuvar etkinliği histopataolojik olarak doğrulanmıştır. Ayrıca hipotalamik inflamatuar lezyonları da azaltabildiği kanıtlanmıştır. SIRT1 / NLRP3 yolu aracılığıyla diyabet kaynaklı ensefalopatiyi iyileştirdiği de bulunmuştur. Bağırsak mikrobiyom dengesizliğini düzeltir. Bu çalışma önemlidir çünkü metabolizmanın iltihaplanması, COVID-19’lu bir grup insanın bağışıklık sisteminin ölümcül reaksiyonunun bu sebeple olduğu görülmektedir. Mitokondriyal membran bütünlüğünü koruyarak E.Coli enfeksiyonunda aktif rol alır. Daha fazla inflamasyonu önlemek için artan quercetin aracılığı ile otofaji, COVID-19 tedavisinde quercetinin olumlu etkisinin bir başka nedeni olabilir. Akciğer dokusunda ciddi nötrofil infiltrasyonu göstermiştir. Bu sonuçlar, COVID-19’da patolojik bir olay olarak kabul edilebilir. Oral olarak alınan quercetin sitokin dengesini sağlamıştır. Hücre yolakları ve bağışıklık sistemi hücrelerinde de farklı inhibasyon/aktivasyon etkilerine sebep olduğu gözlemlenmiştir. Anti-enflamatuar ve analjezik etkileri değerlendirildiğinde de sonuçlar, quercetinin mekanik hiperaljeziyi azalttığını göstermiştir. COVID-19’un önlenmesi ve tedavisi üzerindeki etkisine ilişkin klinik bir çalışma ClinicalTrials.gov’da (NCT04377789) kimlik koduyla kaydedilmiştir. Bu çalışmada yüksek riskli COVID-19 formuna sahip hastalar quercetin (iki 500 mg tablet) ile tedavi edilmekte, klinik muayenelerinin yanı sıra iltihaplanma ile ilişkili sitokinleri gözlemlenmektedir. Çalışma sonuçlarına paralel bilgiler üstte paylaşılmıştır.

Kara Mürver Bitikisinin Besin İçeriğinde Neler Var?

Kara mürver, vücudumuzun normal fonksiyonlarının devam edebilmesi için gerekli pek çok vitamin, mineral ve besin ögesini içermektedir. Bir fincan(145g) kara mürver meyvesi: 106 kalori, 26.68 gram (g) karbonhidrat, 870 mg A vitamini, 406 mg potasyum, 52,2 mg C vitamini, 9 mg folat, 55 mg kalsiyum, 2.32 mg demir içermektedir. Ayrıca, fincan başına(145g) 10,2 g diyet lifi içermesi ile mükemmel bir lif kaynağıdır. Bu miktar, önerilen günlük alım miktarının büyük bir kısmına denk gelmektedir. Yüksek lif içermesi nedeniyle sindirim sistemi için önemli bir yere sahiptir. Olgunlaşmış mürver meyvesi; besin değerinin ve antioksidan kapasitesinin yüksek olduğu bilinen diğer kırmızı meyvelere ( ahududu, böğürtlen, çilek, kızılcık, yaban mersini vs) göre daha yüksek miktarda kalsiyum, demir, fosfor, sodyum mineralleri ile vitamin A, B6, C ve lif içermektedir. Aynı zamanda kara mürver ekstreleri, antioksidan ve fenolik madde içeriği açısından diğer kırmızı meyvelere göre daha zengindir. Antioksidan aktiviteleriyle bilinen polifenoller, mürverde yüksek miktarda bulunan en önemli biyoaktif bileşik grubudur. Kara mürver içeren takviyeler ile ilgili yapılan birçok bilimsel çalışmada kara mürverin antioksidan, antibakteriyal ve antiviral etkisinden bahsedilmektedir. Bu nedenle yoğun bir hayata sahip, sık seyahat eden veya hava değişimlerinden kolay etkilenen biriyseniz kara mürver takviyesi dinç ve zinde hissetmenize yardımcı olur. Kara mürver içeren takviyeler genellikle Çinko ve C vitamini de içermekte ve bu bileşim ile daha etkili olmaktadır. Kara mürverin içeriği de yüksek miktarda C vitamini mevcuttur. Günlük ihtiyaç duyulan C vitamini miktarı; yetişkin erkeklerde 90 mg, kadınlarda 75 mg'dır. 1 fincan(145g) kara mürver bu ihtiyacın yarısından fazlasını karşılamaktadır. Eğriçayır Kara Mürver Ekstraktı içinde kara mürver, c vitamini ve çinkonun bir arada bulunduğu takviye edici gıdadır. İçeriğinde dünyanın en iyi balı seçilen Eğriçayır Polifloralı Organik Bal ve doğal böğürtlen aroması bulunmaktadır. Kara mürver şurubu tatlı aromasını bu doğal baldan ve organik meyve bileşenlerinden almaktadır. Kara Mürver şurubu içinde bulunan hakiki bal ve böğürtlen aromasıyla hem çocukların hem de yetişkinlerin severek tüketebileceği bir besin takviyesidir.

Neden Vitamin ve Besin Takviyeleri Alalım ?

Doğanın ve topraklarımızın, gereksinim duyduğumuz besinleri bizlere ulaştırma konusunda eskisi kadar bonkör olmadığı ortadadır. Yediğimiz domates, eskisi gibi kokmuyor. Kavun kokusunu artık duyamıyoruz. Muz artık eski tadında değil. İçindeki B6 vitamini de yok denecek seviyelere düştü. Nerede eski tavuklar ? Saatlerce piştiğini, bütün mahallenin tavuk koktuğunu anımsıyor musunuz ? Şimdi ise, 15 dakikada tabağımıza geliyor. Çabucak pişiyor. Yapılan çalışmalarda, vitamin kaynağı olduğunu düşündüğümüz meyve ve sebzelerde, ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin son yıllarda çok azaldığını görmekteyiz. Bu nedenle, genç yaşta bile birçok kişide demir eksikliği, vitamin B 12 noksanlığı, folik asit eksikliği görülmektedir. Yapılan çalışmalarda vitamin D3. Noksanlığı toplumda yüzde 60’lara kadar ulaşmaktadır. Her gıdanın temiz, sağlıklı, doğal ve katkısız olanını tercih etmeliyiz. Ancak, besin değerleri azaldıysa, bedenimiz birçok hastalıkla baş edemeyecek hale geliyorsa, besin takviyelerine ihtiyacımız vardır. Diyet veya beslenme takviyeleri ismi de verilen gıda takviyelerinin ardında yatan fikir, yeterli miktarlarda tüketilmeyen besinlerin tedarik edilmesidir. Gıda takviyeleri, hap, tablet, kapsül, sıvı, vb. formunda sağlanan vitaminler, mineraller, aminoasitler, yağ asitleri ve diğer maddeler olabilir. Sıvı formunda olanlar daha hızlı kana karıştıkları için son yıllarda daha fazla tercih edilmektedir. Gıda takviyeleri, çeşitli dozlarda ve farklı kombinasyonlarda mevcuttur. Bununla birlikte, vücudumuzun işlev göstermesi için, her besinden sadece belirli bir miktar gerekmektedir ve daha yüksek miktarlar, daha iyi bir etki yaratmayabilir.